top of page
Endowment Fund Nala

NÁŠ PŘÍBĚH

 

"Když ti řeknu svůj sen, nejspíš ho zapomeneš.

 Když ho začnu žít, možná si ho zapamatuješ.

Ale když tě do něj zapojím, stane se i tvým snem."

Tibetské přísloví

Endowment Fund Nala

Jak to vše začalo ...

„…nic není náhoda…“ S tímhle pochopením jsem se možná už narodila, ale až díky Dharmě-Buddhovu učení, Lamům-učitelům a ze všeho nejvíc díky Sherabu Gyaltsen Rinpočhemu dostalo mnohem větší rozměr.  Důkazy pro toto pochopení pak odkrýval každý další krok.

   A ty kroky nás – tedy mě společně s manželem Petrem - dovedly k neuvěřitelně silnému okamžiku, který navždy změnil naše životy.

Téměř ve stejné chvíli jsme se oba „karmicky spojili“ s Rinpočhem, jen každý z podnětu jiné výzvy. Petr byl požádán o pomoc s vyřízením víza pro jednoho lamu z východu, který měl tehdy přijet poprvé učit do Evropy. Já jsem se potkala s člověkem, který nabízel, že přenechá nadaci starající se o děti v Nepálu někomu, kdo má děti rád a je trošku organizační typ. Nadaci zaštiťoval v místech jejího působení „na Východě“ jeden vysoce realizovaný lama.

 S manželem jsme se každý zvlášť ujali těchto výzev a nových úkolů velmi zodpovědně. Když jsme pak záhy zjistili, že jsme tím začali „pracovat“ oba pro téhož lamu z východu, Sheraba Gyaltsen Rinpočheho – nebylo pochyb, že to není náhoda!

 Oba úkoly se povedly. Rinpočhe dostal vízum a mně se splnil sen – měla jsem „svoji nadaci“.

Náš život dostal úplně jiný rozměr. Cítili jsme, že vše, co od této chvíle budeme dělat, bude vždy spojené s tímto lamou, s Východem – a s Buddhismem.

 

  

Sherab Gyaltsen Rinpoche

Sherab Gyaltsen Rinpoche, Ani Tenzin, Petr Hodan a Vlasta Hodanová

Východ… Celá východní filozofie nás velmi přitahovala. Začali jsme hledat informace, číst, naslouchat, navštěvovat přednášky učitelů, kteří zprostředkovávali fascinující učení o svobodě a radosti, jež je nejniternější podstatou každé živé bytosti. A oba jsme zjišťovali, že postupně, krok za krokem, se nám dostávají odpovědi na všechny naše dosavadní otázky.

 Ve stejný čas, kdy jsme tak hledali sami sebe, objevovali dokonalost a potenciál lidské mysli, učili se o příčině a následku a uvědomovali si karmu, jsme zároveň začali přivádět k životu nadační fond Nala a hledali další nadšence, kteří by se k nám přidali. Zjišťovali jsme informace o Nepálu, jeho hlavním městě Káthmándů, a seznamovali se tak s překážkami, které musejí tamní obyvatelé zažívat a čelit jim. Viděli jsme najednou, o kolik je život u nás v Evropě snazší, a to  v mnoha ohledech a směrech. Nepál sice poskytuje bezplatnou školní docházku, ale pro mnohé děti je stejně stále nedostupná – vždyť rodiče nejsou často schopni zajistit pro děti ani základní školní pomůcky nebo je do té školy jen dopravit. Ony pak často zůstávají na ulici,  žebrají a v důsledku zůstávají negramotné. Klášterní školy pod vedením realizovaných lamů jsou často pro takové děti poslední šancí… Ale my už dnes víme, že zároveň tou šancí nejlepší. V klášteře dostanou zázemí, jídlo, vzdělání -  a hlavně Dharmu, Buddhovo učení, které je v této zemi velmi váženo a zajistí jim lepší, smysluplnější život.

"Viděli jsme najednou, o kolik je život u nás v Evropě snazší, a to v mnoha ohledech a směrech."