top of page
Endowment Fund Nala

About us - the team behind Nala

For us and for our work, it is important to constantly seek harmony and good relationships. Once we have this, we are able to manage impossible. We are open to collaborating with new people, volunteers, students, or other enthusiasts who can bring more joy and sense to our activity.

If you are interested in cooperation, write us please.

Vlasta

Vlasta

"When I found out about Sherab Gyaltsen Rinpoche’s project of a school for orphaned and poor kids, I immediately decided to get involved. Together with other volunteers we go to Nepal where we take care of “our kids”."

Petr

Petr

From time to time we all experience a moment when we know that doing something is the best possible decision. For me it was the start of cooperation with amazing Buddhist master Sherab Gyaltsen Rinpoche. NALA Foundation is a project where you can apply oceans of Rinpoche’s human qualities in practical world to help children who happen to be in a very difficult situation. It is a true joy and a gift that I can, thanks to my charming wife, devote my activity to this project.

Kačka

Kačka

"Sherab Gyaltsen Rinpoche is a source of great inspiration for me. Thanks to his compassion he is determined to help all beings, and thanks to his wisdom he knows what needs to be done. That is why I am so grateful that I can support his activity through NALA Foundation."

Martina

Martina

"I’ve tried many wonderful, interesting and entertaining things but only when I met with Sherab Gyaltsen Rinpoche and Dharma, it gave my life stability and meaning. I am very happy that I can do something that really makes sense and brings joy and happiness."

Gábina

Gábina

"Jsem velmi ráda, že jsem se mohla stát součástí týmu nadačního fondu Nala, který pro mě znamená propojení mezi dharmou a možností pomáhat tam, kde je to nejvíce potřebné a smysluplné."

Ivana

Ivana

"I am grateful that I can devote my activity to this life project which is so much beyond personal. I am happy to be a part of it. Buddhist master Sherab Gyaltsen Rinpoche is a great inspiration for me and an image of limitless compassion and wisdom."

Leo

Leo

"Setkání se Šerabem Gjalcchenem Rinpočhem mi doslova změnilo život. Svým nezměrným soucitem dokáže vést a motivovat obrovské množství bytostí, a proto budu dělat všechno, co je v mých silách, abych se mohl podílet na jeho vzácné aktivitě."

Katka

Katka

"Sherab Gyaltsen Rinpoche is a great inspiration and joy for me and I am immensely grateful that I can be a part of this activity."

Bernard

Bernard

Na moudrosti Buddhy je pro mě inspirující, jak nás učí reálně zakusit a nahlédnout, že jsme všichni mnohem provázanější a propojenější bytosti, než si dokážeme sami představit. A tak jsem šťastný, že se mohu svým málem podílet právě na tomto úžasném zprostředkování a spojování starobylé moudrosti Východu a iniciativy dobré vůle Západu. Probíhá zcela skutečně a reálně, v mnoha krásných lidech.

Erika

Erika

"I have been working for many years in finance, where everything is about head and money. Nala is another world for me, where use other means of work – compassion, humility and understanding, gratitude, joy, voluntariness."

Endowment Fund Nala
bottom of page