top of page

12. Karmapa 

Čangčhub Dordže

logo_pink.png
karmapa_12.jpg

Čangčhub Dordže (1703-1732) se narodil v Kyile Tsaktor v provincii Derge ve východním Tibetu. Ve dvou měsících prý prohlásil, že je Karmapa.

Šamarpa se o tomto pozoruhodném dítěti doslechl a poslal za ním výpravu, aby jej prověřila. Dali mu jméno Čangčhub Dordže. V raném věku obdržel 12. Karmapa pokyny od několika proslulých meditačních mistrů a učenců, včetně Situ Čhökji Džungneho, Cchuglaka Tenpai Ňingdžeho a Ňenpy Tulkua.

Když mu bylo sedm let, přijel do Karma Gönu, jednoho z hlavních Karmapových klášterů, poté se vydal do Tsurphu, kde jej navštívil Katok Tsewang Norbu, slavný meditační mistr školy Ňingma, který mu předal pokyny k některým učením Ňingmapy. Čangčhub Dordže mu zase předal Šest jóg Náropy.

Karmapa se dále vydal na pouť do Nepálu, Sikkimu, Bhútánu a Indie v doprovodu Šamara Rinpočheho, Situ Rinpočheho a Gjalcchaba Rinpočheho. Při návratu do Tsurphu, kdy se stavovali u hory Kajláš, obdržel pozvání do Číny. V Tsurphu Karmapa nastoupil retreat, pak se vydal do Lhasy a do jižního Tibetu a předával mnohá učení.

Před tím, než odcestoval do Číny, svěřil dohled nad školou Karma Kagjü Situ Čhokji Džungnemu a požádal ho, aby dokončil všechny texty, které Karmapa a Šamarpa nedokončili. Pak se Karmapa a Šamarpa vydali na cestu do Číny. Karmapa po cestě předával učení a zmocnění, obzvláště na Vadžrapániho. Pak se však nakazil neštovicemi a zemřel. O den později zemřel na stejnou nemoc také Šamarpa.

Překlad z anglického originálu zajistil NALA nadační fond 

bottom of page