top of page

10. Karmapa 

Čhöjing Dordže

logo_pink.png
karmapa_10-216x300.jpg

Čhöjing Dordže (1604-1674) se narodil v Khaytri Tang v provincii Golok, daleko na severovýchodě Tibetu. Byl nalezen v osmi letech, oficiálně uveden na trůn 6. Šamarpou Čhökji Wangčhugem, který mu také předal plný odkaz linie Kagjü.

V Tsurphu jej Pawo Tsuglag Gjatsho vysvětil na mnicha, předal mu zmocnění, odkazy k textům a pokyny Karma Pakšiho, Rangdžunga Dordžeho a Čhödaga Gjamccha. Ve věku jedenadvaceti let nastoupil mladý Karmapa intenzivní meditaci.

Později se vydal na pouť do Samje, kláštera školy Ňingma, kde mu Šamar Rinpočhe předal sliby bódhisattvy. Karmapa cestoval po Tibetu, učil a napomáhal lidem k většímu blahobytu, dokud nenastaly obtíže politického rázu. Ngawang Lozang Gyamtso, 5. dalajláma, se stal oficiálním tibetským panovníkem a tato pozice se měla nadále předávat v jeho linii inkarnací. Dalajláma uzavřel pakt s mongolským Gušri-chánem. Následná sektářská perzekuce výrazně oslabila učení linie Kagjü a pozice Karmapy byla natolik složitá, že byl donucen odjet ze země.

Po cestě Nepálem a z Barmy do čínského Jün-nanu zakládal Karmapa kláštery. Uplynulo dvacet let, než se mohl opět vrátit do rodné země. Určil sedmou inkarnaci Šamarpy, Ješe Ňingpa, předal mu odkaz učení linie Kagjü a zvolil jej za příštího držitele linie.

Překlad z anglického originálu zajistil NALA nadační fond 

bottom of page