top of page

Dhawa Lama

Příběh malého chlepce - velkého hrdiny, z klášterní školy DSL v Nepálu

obra¦üzek copy 31_edited.jpg

Když Dhawovi rodiče stavěli svůj nový domov, museli zůstat s družinou. Jednoho dne, brzy ráno, šla jeho matka do svého nového domova, navštívit své devítiměsíční dítě, o které se starala jeho starší sestra. Náhle jeho matka uslyšela, jak jeho sestra pláče, a tak se rozeběhla aby zjistila, co se děje. Když doběhla, viděla malého Dhawu v plamenech ohně. (Ve vesnici je kuchyně a ložnice v jedné místnosti a v kuchyni se používá otevřený oheň). Dhawovi rodiče se velmi báli následků a okamžitě ho vzali do Káthmándú. Jeli bez odpočinku ve dne i v noci. Trvalo jim 4 dny, než se dostali do nemocnice. Dhawa tedy nemohl dostat okamžité ošetření, takže popáleniny se zhoršovaly. Nejprve dojeli do nejbližší dětské nemocnice Kanti Bal, kde zůstali po 3 měsíce, ale výsledek nebyl uspokojivý, a tak byli převezeni do pamětní nemocnice Sushma pro lepší léčbu, jeho rány však již byly zacelené a s popáleninymi už nešlo nic dělat. V zimě roku 2012 vstoupil do kláštera DSL za pomoci svého strýce Khenpa Lakpy Tseringa, který má hlubokou oddanost Lámovi Šerabu Gjalcchenovi Rinpočheovi. 

Každá země je něčím krásná a výjimečná. Prožijete to ještě silněji tehdy, když: 1.  navštívíte její silná místa – na východě jsou to pro nás místa tzv. „posvátná“, plná „blesingu“, „požehnání“…místa, kde v minulosti meditovala řada jogínů a realizovaných lamů. Zde je cítit velká síla – energie, která vám prostoupí celým tělem i myslí… cítíte, že se ve vás něco děje..

…a když: 2. potkáte „domorodce“-obyvatele, lidi, kteří zde žijí a kteří jsou něčím výjimeční.  Jako třeba vysoce realizovaný lama Šerab Gjalcchan Rinpoče, který založil klášter Nala nedaleko Káthmándů. Vy do tohoto kláštera „náhodou“ (..nic není náhoda..) jednoho dne přijdete a potkáte asi stovku krásných dětských bytostí, plných radosti. Najednou vaše oči spočinou na jedné z nich a ve vás se sepne nějaký program soucitu a pomoci.. a od toho okamžiku jste jako pohánění motorem. „Musím pomoci, nějak to uděláme- jak jen to udělat?“ Začali jsme jednat a tak začala také dlouhá cesta 10,11-ti letého Dawy, který měl jako následek pádu do ohně v batolecím věku popálený obličej i vlasovou část a přišel o prsty na pravé ruce. I jako laici jsme viděli, že to není jen kosmetická vada na kráse, že je třeba takové narušení řešit, aby v budoucnu nepřišel i o zrak.

TKP - Nala 2017 Extras-21.jpg

V klášteře jsme se spojili s Khempem, lamou, který se s neuvěřitelnou pílí, nasazením a moudrostí stará o všechny chlapce v klášterní škole. Je tam vlastně takovým velkým lamou – tátou..

 Mluvili jsme s ním o Dawovi a poslouchali příběh jeho rodiny. Dawa má oba rodiče, což je v klášteře výjimečné, ale pochází z nejchudších vrstev a daleké odlehlé oblasti kdesi v horách. Vyslechli jsme příběh, jak popáleného Dawu vezli tři dny někam do první možné „nemocnice“. V bolestech, stále upadal do bezvědomí….ale vydržel a přežil. Říká sám o sobě: „Já jsem Gurkha – to jsou silní chlapci!!!“ a směje se. Ano – je neuvěřitelně silný…

Vymýšleli jsme možnosti, jak Dawovi pomoci. Nabídli jsme Khempovi, že zkusíme vše vymyslet, probrat, najít možnosti plastických operací u nás v ČR…

Opět jsme si zažili, jak pracuje prostor…Khempo-la byl nadšený, souhlasil. Dokonce řekl, že už i on sám začal plánovat pomoc pro Dawu, někde na klinice v Indii….Všechno se tedy krásně potkávalo.

TKP - Nala 2017 Extras-20.jpg

A přišla ještě další dobrá zpráva. Náš nadační fond byl vybrán a dostal odsouhlasenou finanční  podporu v rámci programu MEDEVAC Ministerstva vnitra ČR. To je vládní, zdravotně humanitární program České republiky, zaměřený na poskytování léčebné péče zranitelným osobám.

V rámci této podpory jsme se seznámili s dalším neuvěřitelným člověkem, doktorem Filipem Burgetem, který byl poté s námi vyslaný do Nepálu, do kláštera Nala, kde měl naučit starší mnichy první pomoci a péči o zraněné. Nejbližší nemocnice je totiž od kláštera víc jak  hodinu cesty ….takže  tato dovednost se opravdu hodí. (Více o projektu zdravotnické péče v klášteře DSL za podpory MEDEVAC si můžete přečíst zde. )

 V rámci jeho návštěvy se v klášteře podařilo zřídit a vybavit vším potřebným malou ošetřovnu, místnost první pomoci.

Když jsme pak ukázali doktoru Filipovi Dawu, ihned souhlasil s odhadem, že pokud  Dawa neprojde nutnou plastickou operací, může v budoucnu přijít i o zrak. Vše tedy bylo jasné, podmínky navíc  příznivé pro další kroky a celkovou přípravu  akce. Šerab Gjalcchsen Rinpočhe nám dal  požehnání a vyjádřil osobní radost z toho, že Dawa  dostane takovou příležitost…..

Když jsme se potom vrátili do ČR, vše už šlo rychle.