top of page

Zpráva 17. Karmapy k Losaru 2020 / 2147 Message of 17th Karmapa to Losar 2020/2147

Aktualizováno: 19. 3. 2020

for original in english please go to official webside of 17. karmapa


"Losar je každoroční svátek, který se koná na konci lunárního cyklu. Mnoho asijských zemí ho slaví po roční sklizni plodin, pasení zvířat a jiné těžké práci všeho druhu.

pic. from Monlam 2019 by Tokpa Korlo


Jakákoli zpráva, která by naznačovala, že se během tohoto výročí nebo při jakékoli jiné příležitosti máme vyvarovat velkých oslav, se může zdát ponurá nebo, že chce nějakým způsobem překazit zábavu. Mohlo by to vzbuzovat dojem, že jsme vyzýváni, abychom se vzdali veselí kvůli nějakému neštěstí, které se zrovna událo. Když je náboženství nebo náboženská praxe upřednostňována před příležitostí k bujarým oslavám, můžeme z toho být znudění!


Doufám, že nenavodím takovou atmosféru, když vás požádám, drazí dharma přátelé, abyste se namísto této každoroční slavnosti věnovali praxi dharmy. Není pochyb o tom, že bude mnoho praktikujících, pro které „Losar“ není součástí jejich kultury. Postupem času se však po spojení s tibetskými buddhistickými tradicemi mnozí cítí spojeni s asijským sentimentem Losaru. Proto bych rád využil této příležitosti a podělil se o několik myšlenek.


Oslavy jakéhokoli druhu by měly být příjemné. Když jsou však oslavy nucené, vzrůstá spíše odpor k nim. Samozřejmě je obtížné někoho přimět, aby se bavil. Ve společnostech se snaha vynutit si radost často zdá být jednou z mnoha příčin úzkosti nebo dukkhy. Záměr může být ušlechtilý, ale způsob je to poněkud chabý. Praxe Buddha Dharmy je však považována za obratný prostředek.


Každý okamžik našeho života je hoden oslav. Bez ohledu na to, jak běžná se aktivita může zdát, ať už je to mytí nádobí, prořezávání stromů nebo jen prostá chůze, každý okamžik je malou oslavou. Bez ohledu na to, jak se aktivita může zdát důležitá, ať už se jedná o nalézání průlomových lékařských objevů, vedení státu, rodičovství nebo výuka studentů, je každý okamžik svátkem. Vzácná praxe Buddha Dharmy je prostředkem, díky kterému můžeme být v těchto momentech vědomí.


Čím více se snažíme rozvinout vztah s praxí Buddha Dharmy, tím hladší a půvabnější bude jít s proudem změny, žít s pochopením nestálostí.


Pak není třeba nutit se k radost. Pak Losar prožíváme každý den.


se soucitem,


Thaye Dorje (Thaje Dordže),

J.S. 17. Gyalwa Karmapa "
72 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentarer


bottom of page