top of page
  • Obrázek autoraMH

Naše děvčata se účastnila Nyungne in Káthmandu / Our girls did Nyungne in Kathmandu

Aktualizováno: 19. 8. 2019

Jako každý rok, probíhala i letos v říjnu a listopadu postní praxe Nyungne vedená Šerabem Gjalcchenem Rinpočhem. Děvčata z Naly se účastnila části této náročné a skvělé očistné praxe 4 dny.


Like every year, this year, in October and November, the Nyungne fasting practice led by Shebar Gjalcchen Rinpoche took place. Girls from Nala participated in part of this demanding and great cleansing practice for 4 days.Kromě "zábavy" se holky také podívaly do kláštera Dhagpo Šedrup Ling, navštívily trhy a přivezly krásné dárky zpět do Prahy. Společně jsme se shodli na tom, že některé další místní výrobky budeme dovážet a prodávat prostřednictvím našeho e-hopu. Těšte se, brzy e-shop budeme aktualizovat a naplníme jej krásnými novinkami.


Besides the "fun", the girls also went to the Dhagpo Sheydrup Ling Monastery, visited the markets and brought beautiful presents back to Prague. Together, we have agreed that some other local products will be imported and sold through our e-hop. Take a look, we will update our e-shop soon and fill it with beautiful news.


Postní praxe Nyungne je jedna z očistných praxí v tibetském buddismu / Fasting practice - Nyungne is one of the purifying practices in Tibetan Buddhism


Návštěva trhů v Kathmandu. Visiting the Kathmandu markets.114 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page