top of page

Koronavirus: Karmapův vzkaz pro buddhistická centra a praktikující

Koronavirus: Karmapův vzkaz pro buddhistická centra a praktikující

29. ledna 2020

J.S. 17. Gyalwa Karmapa Thaye Dorje (Gjalwa Karmapa Thaje Dordže) posílá v souvislosti s epidemií koronaviru následující zprávu buddhistickým centrům a praktikujícím na celém světě.


H.H. 17th Gyalwa Karmapa

V tuto chvíli se velké množství lidí na světě ocitlo v situaci, která je pro jejich životy velmi nebezpečná.

Proto apeluji na všechny praktikující a stoupence, aby se s jednobodovou koncentrací obraceli ke vznešenému Čenrezigovi a akumulovali postní praxe Nyungne, což bude užitečné tady a teď, ale přinese to užitek také pro budoucí životy.

"Doporučuji všem, aby zůstali doma a připojili se k meditačním sezením v určenou dobu přes video streaming. Protože je nemocnění koronavirem infekční, bylo by shromažďování lidí ve větším počtu nebezpečné. Takto můžeme akumulovat pozitivní potenciál a očistit negativní nánosy.

Žádám kláštery a meditační centra z různých oblastí, aby zahájily tuto praxi dle svých časových pásem.

Nejrůznější překážky, kterým čelíme, například přírodní katastrofy, války, infekční onemocnění a hladomory, jsou neomylným důsledkem naší kolektivní i individuální karmy.

Protože o tom však nejsme dostatečně pevně přesvědčeni, ve chvíli, kdy čelíme obtížným výzvám, máme tendenci popírat kauzalitu našich činů a jejich následků. Ať je naše náboženská orientace jakákoli, můžeme se také chybně domnívat, že soucit naší nejvyšší duchovní autority není nestranný. Nebo si můžeme myslet, že problémy, s nimiž se potýkáme, jsou důsledkem špatné politiky našich společenských systémů nebo chybných vědeckých názorů nebo jiného negativního vývoje. Máme tendenci se kvůli tomu všemu rozčilovat, a tak prožíváme stres. Některé to dožene k šílenství, jiní páchají sebevraždy. To je špatně.

Obecně se tohle všechno děje proto, že nejsme schopni připustit si, že jakkoli často prožíváme v tomto světě radost a štěstí, ruku v ruce s tím kráčí utrpení z narození, stárnutí, nemoci a smrti, stejně jako tělo a jeho stín jsou stále spolu.

Ať se objeví jakékoli utrpení, je důležité uvědomit si jeho příčinu. V Buddhovu učení existuje systém, podle kterého můžeme vypátrat příčinu svého utrpení v naší karmě a rušivých emocích. Pátrání po příčině však samo o sobě nestačí. Je nezbytné také vynaložit úsilí k vybudování důvěry v závislost příčin a podmínek a sebrat odvahu přihlásit se ke svým karmickým následkům.

Existují instrukce, které podporuji a které říkají, že člověk se musí zbavit návyku nedělat nic jiného než sledovat příčinu. Proto apeluji na všechny, aby měli na paměti skvělé učení o tom, že všechny cítící bytosti byly našimi rodiči. Myslete na skutečnost, že koloběh zrozování, stárnutí, nemoci a smrti je přirozenou podstatou závislého vznikání.

Považujte všechny karmické následky za pouhý vjem mysli, vyhnete se tak extrémním názorům, kdy jsou jevy buď považovány za trvalé nebo je jejich existence zcela popírána, a znovu a znovu praktikujte.

Meditujte během dne a noci v šesti sezeních, jezte bílou stravu (pozn. bezmasé jídlo, převážně zrní, ovoce a zelenina) a svůj čas věnujte praxím, jako je Nyungne, nebo podobným praxím. Také já činím přání k učiteli a třem klenotům."
Překlad z originálu: Překladatelka Martina Kuželková

887 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page