top of page

čt 23. 5.

|

zoom

SAGA DAWA DÜČHEN

Oslava svátku Saga Dawa Düčhen pod vedením ctihodného Sabču Rinpočheho Celebration of the Saga Dawa Düchen under the guidence of the Venerable Sabchu Rinpoché.

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události
SAGA DAWA DÜČHEN
SAGA DAWA DÜČHEN

Čas a místo

23. 5. 2024 15:30 – 17:30 SELČ

zoom

O události

Milí přátelé dharmy / Dear Dharma friends :-) (EN pls see below)

dovolujeme si vás pozvat na oslavu svátku Saga Dawa Düčhen, pod vedením ctihodného Sabču Rinpočheho.

Tato slavnost je připomínkou rozhodujících a vrcholných okamžiků Buddhova života - jeho Velkého Probuzení (Mahábódhi), v němž dosáhl plného uskutečnění svého buddhovství, tedy stal se "Buddhou“ - Velkým Učitelem.

Dovršení Buddhova díla, kdy poté, co je Probuzeným Učitelem celá Dharma dokonale vyložena a předána, je smysl jeho pozůstávání v tomto světě naplněn a Buddha odchází do „úplné nirvány“ (parinirvány).

Společně se Sabču Rinpočhem si připomeneme význam těchto událostí - odkaz na online vysílání a texty k recitacím obdržíte v potvrzovacím mailu po registraci.

Děkujeme a těšíme se na online setkání s vámi :-)

Váš tým Nala

______________________________

Dear Dharma friends :-),

we would like to invite you to the celebration event "Saga Dawa Düchen".

It is a commemorating the most auspicious and highlights moments of the Buddha's life

  • his Great      Awakening (Mahabodhi), in which he attained the full realization of his      Buddhahood, the moment he "became a Buddha," the Great Teacher
  • The      completion of the Buddha's work, when all the Dharma is perfectly      explained and transmitted by Awakened Teacher, the meaning of his abode in      this world is fulfilled and the Buddha goes to "complete      nirvana" (parinirvana).

Together with Sabcha Rinpoche, we will commemorate the significance of these events - you will receive a link to the online broadcast and texts for the recitations in your confirmation email after registration.

Thank you and see you ZOOM :-)

NALA TEAM

Sdílet událost

bottom of page