top of page

po 01. 8.

|

zoom.us

Čhökhor Düčhen společně se Sabču Rinpočhem

Oslava svátku Čhökhor Düčhen s Lamou Sabču Rinpočhem

Zakázat přihlašování
Zobrazit další události
Čhökhor Düčhen společně se Sabču Rinpočhem
Čhökhor Düčhen společně se Sabču Rinpočhem

Čas a místo

01. 8. 2022 15:45 – 17:45 SELČ

zoom.us

O události

Drazí přátelé,

v rámci série oslav svátků Düčhen se blíží další, který se v tibetštině nazývá Čhökhor Düčhen. Tento Düčhen připomíná den, kdy historický Buddha Šákjamuni, poprvé vyslovil nalezenou moudrost před jeho pěti bývalými duchovními společníky. Toto učení, které bylo vysloveno v Jelením parku, Vārāṇasī, je známé jako „Čtyři vznešené pravdy“ a je nyní považováno za základní stavební kámen Buddha-Dharmy, buddhova učení. Ve všech buddhistických tradicích světa jsou Čtyři vznešené pravdy chápány jako první a základní učení, kterým Buddha prokázal svůj probuzený stav mysli. Zároveň s prvním shromážděním pěti bývalých duchovních společníků představuje Čhökhor Düčhen také první založení takzvané Sanghy, buddhovského společenství. V tomto ohledu je Čhökhor Düčhen důležitým dnem z pohledu všech tří klenotů, Buddhy, Dharmy a Sanghy. I dnes, po více než 2500 letech, je nadčasová moudrost, do které patří také Čtyři vznešené pravdy, stále cestou k úplnému vysvobození - osvícení. Sangha, která se začal utvářet těmito pěti výše uvedenými společníky, se do dnešních dnů rozrostla do stovek milionů praktikujících - přátel na cestě, po celém světě.

Srdečně Vás zveme, abyste si společně s námi připomněli a oslavovali příkladný život Buddhy Šákjamuniho na nadcházející události Čhökhor Düčhen.

Ctihodný Sabču Rinpočhe přijal naši prosbu a touto oslavou nás již tradičně provede. Rinpočhe také objasní význam tohoto svátku Čhökhor Düčhen.

Meditace a recitace pro tento sváteční den:

 • Útočiště a bódhičitta
 • Pokladnice požehnání: Praxe Buddhy Śākyamuniho
 • Krátká vizuální pocta (video) Buddhovi
 • Recitace Dharmačakra Sūtry (Sútra otočení kola dharmy)
 • Recitace Hṛdaya Sūtry (Sútra srdce)

Vstupenky

 • zdarma

  Meditační praxe jsou zdarma. Tuto volbu vyberte, pokud nechcete přispět finančním darem nebo chcete poslat jinou částku než 108kč přímo na účet.

  0,00 Kč
  Prodej skončil
 • SRD

  Výběrem této vstupenky přispějete na aktivity Sabču Rinpočheho.

  108,00 Kč
  Prodej skončil
 • DARN

  Výběrem této volby přispějete na chod meditačního centra a aktivity nadačního fondu NALA.

  108,00 Kč
  Prodej skončil

Celkem

0,00 Kč

Sdílet událost

bottom of page