• Instagram - Nala
  • Facebook - Bílý kruh

Číslo účtu: 250420315 / 0300

IBAN: CZ50 0300 0000 0002 7290 2286

BIC: CEKOCZPP

NALA nadační fond, Loretánské náměstí 109/3,
118 00 Praha 1 – Hradčany

© 2023 by Nala Endowment fund

DHAGPO ŠEDRUP LING

 

KLÁŠTERNÍ ŠKOLA PRO CHLAPCE

POMOC DĚTEM

Ohromeni soucitem a laskavostí Šeraba Gjalcchena Rinpočheho jsme se rozhodli zapojit do jeho proudu aktivity a poskytnout finanční a technickou podporu pro stavbu klášterní školy v Nepálu, která se stala domovem a místem komplexního vzdělání a rozvoje pro více než 130 mladých gentlemanů. Tímto projektem v roce 2012 zahájil Nadační fond NALA svou aktivitu. Stavba a slavnostní otevření proběhlo v roce 2015 za přítomnosti J.S. 17. Karmapy Thaje Dordžeho a deseti tisíc lidí z celého světa. Nadále se podílíme na provozu a úspěšném fungování školy v Nale.

NOVÁ ŠKOLA

Máme obrovskou radost, že nová škola už stojí! Děti se z pronajatého provizorního prostoru v Káthmándú přestěhovaly do nové školy za městem, která nabízí krásný výhled do kraje a čistý vzduch. Architektura je čistě východní, s buddhistickými motivy, pro děti zcela přirozená. Starší děti bydlí ve dvoulůžkových pokojích a mladší děti ve větších pokojích zhruba po deseti, aby byla zajištěna lepší péče a bezpečnost. V současné době zde žije a studuje více než 150 dětí s nejrůznějšími životními příběhy. I po dokončení stavby stále podporujeme děti ve studiu, finančně přispíváme na 

jídlo, ošacení, základní zdravotní péči a studijní pomůcky. Studium a pobyt v klášterní škole je pro studenty zcela zdarma a což umožňuje studium dětem, které by si jinak tento "luxus" nemohli dovolit. Měsíční školné pro jedno dítě činí 990,- Kč.

MODERNÍ I TRADIČNÍ VZDĚLÁNÍ

V Dagpo Šedrup Ling se vstává v 5 hodin ráno. V průběhu roku skládají dvě zkoušky s procentním hodnocením. Méně úspěšným žáčkům pak přibude práce v kuchyni. Chlapci se intenzivně věnují studiu buddhismu a meditacím linie Karma Kagjü a přispívají tak k udržení živého odkazu tohoto vzácného odkazu. Během celého studia se zároveň připravují na možnost tříletého retreatu (meditačního ústraní), po kterém získají titul Lama, buddhistický učitel. Studijní program zároveň zahrnuje další předměty (angličtina, nepálština, matematika, sociální vědy), a studenti případně mohou po absolvování školy najít uplatnění také v laickém sektoru.

Chlapci neskládají mnišské sliby, ale jsou vedeni k tomu, aby nezabíjeli, nekradli, nelhali, nikomu neubližovali a nebrali drogy. Po ukončení studia se mohou sami rozhodnout, zda zůstanou v klášteře jako učitelé nebo budou mít na starost chod kláštera, zda budou dále pokračovat ve studiu buddhistických věd a stanou se za nich takzvaní kempolové, začnou jako lamové jezdit po světě a předávat učení, nebo se začlení do moderního života. I v případě, že si vyberou tuto poslední možnost, dokáží přijmout zodpovědnost za vlastní život díky tomu, že během studentských let porozumí učení o příčině a následku (karmě). Jak Buddha vysvětloval, lidé vytvářejí svoji budoucnost prostřednictvím svých myšlenek, slov a činů. Všechno, co člověk udělá, má vliv na utváření pozitivních, nebo negativních otisků do mysli. Karma však není osud, který není možné změnit. Tento přístup naopak přináší jedinečnou příležitost k vědomé práci s myslí a soucitnému a zároveň moudrému chování. Tyto hodnoty budou mladí muži ctít i v běžném životě a inspirovat svým příkladem ostatní.

„Když pochopíte mysl, pak porozumíte všemu.“
Nágárdžuna

PÍŠEME SI S KAMARÁDY

Podařilo se nám navázat kontakt mezi našimi dětmi a dětmi v klášteře v Nepálu. Děti si navzájem anglicky dopisují a navazují tak nová přátelství, rozšiřují si kulturní obzory a oboustranně si vylepšují své jazykové dovednosti. Spolupracujeme s dětmi z pražské školy Jana Amose Komenského. Pokud vás tato aktivita zaujala, rádi vám také pomůžeme najít kamaráda. Podívejte se na ukázky z korespondence "našich" dětí.